Sokos Hotel
Kokkola 2
Kilpailuvoitosta toteutukseen
Kokkolan uusi Sokos hotelli sijoittuu Tehtaankadun ja Itäisen Kirkkokadun kulmaan pääkirjaston ja entisen Anttilan liikekiinteistön viereen. Tontilla sijaitseva vanha linja-autoasema puretaan.
Tontti rakennetaan kauttaaltaan mukaillen tontin rajoja. Koko korttelin tavoitteena on välttää monotonisia julkisivuosuuksia.
Rakennuksen arkkitehtoninen ilme perustuu Kokkolan Rautatietorin ja linja-autoaseman suunnittelukilpailun voittajaehdotuksen ratkaisuihin. Rakennus on kaupunkikuvaa kauniisti täydentävä ja rytmittävä. Rakennusmassa hyödyntää seinälinjojen sisäänvetoja ja korkeuseroja. Päärakennusmassa on 7-kerroksinen ja muu rakennusmassa on 6-kerroksista. Päämassa on vaalea, jonka ylintä kerrosta on viistetty. Pääjulkisivumateriaali on hienopestyä ja uritettua betonia neljässä eri värisävyssä. Uritettu betoni jäljittelee kiviladontaa. Arkadeissa on lasi- ja kuparipintoja, joilla korostetaan pääsisäänkäyntejä.
Rakennuksen pääkäyttötarkoitus on hotelli, jossa on 219 majoitushuonetta. Majoitustoiminnan lisäksi rakennuksen 1. kerroksessa on ravintola ja keittiö, 2.kerroksessa on konferenssikeskus ja 7.kerroksessa on saunatilat oleskelutiloineen ja vilvoitteluterasseineen. Kellariin on sijoitettu hotellia palvelevat aputilat, sekä hotellin pysäköintilaitos.


Sokos Hotel
Kokkola 2
Sijainti: Kokkola
Laajuus: 10 000 k-m²
Arvioitu valmistuminen: 2027
Tilaaja: KPO-Kiinteistöt Oy

